Copyright

All photos and texts are Copyright © Anna Osicka. All rights reserved.


27 sierpnia 2012

Smutne oblicze Kambodży.

Kambodża poruszyła mnie głównie ze względu na jej mieszkańców i ich życie, a zaraz potem magicznym, nierealnym klimatem w kompleksie świątyń Angkor.

Ubogie i proste życie mieszkańców zarówno miast jak i rybackich wiosek Kambodży uderza na każdym kroku. Czas płynie zupełnie innym rytmem a życie toczy się z dnia na dzień. Niepewność jutra jest dominującym aspektem życia w tym kraju. Nieliczni mają szansę pracy w turystyce, czy na edukację, nie wspominając już o opiece medycznej. W codzienną walkę o byt zaangażowane są już najmłodsze dzieci, a szczęśliwe dzieciństwo to niestety doświadczenie niewielu. Zdecydowana większość kambodżańskich dzieci pomaga rodzicom w handlu pamiątkami dla turystów czy przy prowadzeniu lokalnych restauracji, a w najsmutniejszym wydaniu w żebractwie.

Jeśli ktoś wybiera się do Kambodży, a dokładniej w okolice Siem Reap i Angkor Wat, to chciałabym polecić skromnego i przyjaznego kierowcę o imieniu Red, który zgodził sie na tą w pewnym sensie reklamę. Jego adres mailowy: hun.rith0506@gmail.com.Red.

7 komentarzy:

 1. Bardzo poruszające zdjęcia. Jednak pole ryżu piękne! Bardzo bym chciała dotrzeć któregoś dnia do Kambodży.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję bardzo. Rzeczywistość w Kambodży porusza. Mam nadzieję, że Pani marzenie się spełni, tego życzę!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję ślicznie! Moje największe marzenia to jednak Japonia i Chiny, ale ogólnie Daleki Wschód wydaje się bardzo barwny. Stąd w międzyczasie pojawiły sie pomysły na Kambodżę, Birmę, Tajlandię... ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, chętnie bym jeszcze raz wybrała się do Kambodży i Tajlandii. Laos i Birma może jeszcze kiedyś w życiu, tym razem zabrakło czasu. Japonia, Chiny, Sri Lanka...Jest tych miejsc jeszcze ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. niesamowite zdjęcia :) jestem pod ogromnym wrażeniem, nie mogę przestać ich oglądać :) Pozdrawiam
  pasioneska.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję, naprawdę miło mi.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli ktoś będąc z Tajlandii decyduje się na zobaczenie Kambodży, to podejście ludzi do życia w obu tych krajach jest całkowicie inne. Różnica jest porażająca. Pod koniec zeszłego roku byłam w Kambodży i nie zauważyłam, by ktokolwiek z tych ludzi się uśmiechał... Przykre...

  OdpowiedzUsuń

Szukaj na tym blogu